1.01.2014

Z najlepszymi życzeniami z Zaogonia

Dokładnie jak co roku Jareccy nie planowali jakoś szczególnie fetować zmiany ostatniej cyferki w dacie, jednakowoż jak co roku do tych nie-planów dołączyli państwo Lekarzostwo z dziećmi. Jak rok temu Jaśnie Panicz wyeksponował w przedpokoju swój okolicznościowy baner(KLIK) a Jarecka ubrała tę samą co rok temu sukienkę. Co prawda, tym razem sukienka miała pełnić rolę tuniki (bo karmienie) i na tę okoliczność Jarecka zacerowała wreszcie legginsy; niestety, sukienka dziwnie skurczyła się przez ostatnie dwanaście miesięcy, więc trzeba było poszukać innej kreacji, trudno.
Lekarzowa przywiozła sushi i pana cottę, Jarecka przygotowała canelloni i sernik londyński. Lekarz, który jest człek bywały, obdarował Jareckiego klapkami łazienkowymi z hotelu Burdż Al-Arab, Jarecki klapki przywdział i zrobiło się naprawdę światowo!
Po północy, gdy już wybrzmiały tradycyjne fajerwerki, których Jareccy i ich goście tradycyjnie nie mieli okazji podziwiać w pełnej krasie, bo zasłaniał im balkonowy daszek, wzniesiono toast szampanem z Szampanii. Żadne tam szampanskoje igristoje! Lekarz przywiózł.

Wkrótce po północy rozległo się pukanie i z kielichami w dłoni wkroczyło męskie przedstawicielstwo sąsiadów - widok był osobliwy i cieszący serce.
Długi i chudy Generał Sosna, mąż Danuty.
Rozchichotany Seba, ten, co mieszka nad Jareckimi.
I Znaprzeciwny, niski i okrągły; w przeciwieństwie do kolegów nie odzywał się, jeno przyjaźnie uśmiechał - wydawał się po prostu bardziej zmęczony. Jarecka pamięta emocje towarzyszące pojawieniu się nowych sąsiadów - co to będą za jedni, czy sympatyczni, czy hałaśliwi, czy awanturujący się?... Już po pierwszej pożyczonej szklance cukru okazało się, że Znaprzeciwna jest kobieta akuratna - cukru pożycza, pocztę Jareckim przechowuje i przekazuje, jeśli listonosz (ten, co głośno puka) Jareckiej nie zastanie i co sobotę myje schody. A Znaprzeciwny to już w ogóle! Wniósł do deszczowodomowego przysiółka nowe trendy! Jakiś czas niczego nie świadomi sąsiedzi dziwili się nieco nieustannie suszącym się na balustradzie balkonu ubrankom w deseń moro, do momentu, gdy Znaprzeciwny zdradził się ze swoją pasją. Odgłos strzałów rozdarł powietrze Zaogonia w pewien spokojny wieczór - to zachwyceni sąsiedzi strzelali do puszek z broni Znaprzeciwnego. Jareckiemu podobała się ta zabawa, choć nie aż tak, jak Generałowi Sośnie, który od tej pory niedzielnym świtem, przyodziany w moro-wdzianko jeździ ze Znaprzeciwnym do lasu postrzelać do siebie gumowymi kulkami.
Generał Sosna nie jest wojskowym, jak sugeruje tytuł. Było tak: Jaśnie Panicz wygrał turniej szachowy (w kolejnym dla równowagi był ostatni) i dostał w nagrodę książkę "Mistrz Przepiórka". Ponieważ oprawa graficzna w stylu Art Deco spodobała Jareckiej, przeglądała ją z upodobaniem, choć treść tejże wydawała jej się równie pasjonująca co przeciętnemu zjadaczowi chleba grzybobranie, łowienie ryb, czy - nie zapuszczając się nazbyt w gąszcz porównań - gra w szachy.
- Madre de Dios! - zakrzyknęła Jarecka sama do siebie natknąwszy się na zdjęcie słynnego polskiego generała - toż to nasz Sosna, jako żywo!
- Synu! - zawołała a gdy tenże się zjawił, poleciła - pokaż to zdjęcie tacie i zapytaj, kogo mu ten generał przypomina.
Po chwili Jaśnie Panicz wrócił, powiedział, że już wie, do kogo, zdaniem taty, podobny jest ów człowiek, i żeby mu teraz Jarecka powiedziała, kogo jej przypomina i tym sposobem okaże się, czy myślą o tej samej osobie.
- Sosna! - powiedziała Jarecka, syn z szerokim uśmiechem potwierdził i od tej pory Sosna został generałem, o czym Jareccy nie omieszkali go uwiadomić prezentując mu jego podobiznę w książce o mistrzu Przepiórce.
Sąsiad Seba mitygował się, czy aby nie dokuczył ostatnio Jareckim hałasem; nowe meble kupił (czego się Jareccy domyślali słysząc odgłosy młotka i wkrętarki) i mus było złożyć. Jarecki uspokoił Sebę, że skoro wytłumaczył dziewczynkom, że dom się nie wali, to nic a nic im nie przeszkadzało, wychylono puchary szmapnskoje (słodziutki!- reklamował Seba) z dodatkiem szampana (patrz, z orzełkiem, z francuskiej ambasady! - chwalił się Jarecki) i wesoła wycieczka oddaliła się ku innym okolicznym domostwom.

Mamy więc noworoczną noc, u progu Znaprzeciwny, Generał Sosna i Seba z butelką szampana.

Niech ci Trzej Mędrcy będą dla Was, Drodzy Czytelnicy, dobrą wróżbą na ten Nowy Rok.
:)
35 komentarzy:

 1. Droga(o) Jarecko!
  Spiesze z zyczeniami: zdrowka dla Starszych i Mlodszych, radosci i spelnienia choc kilku najpierwszych marzen!
  Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam tych marzeń tak znowu wiele, więc niechże się wszystkie spełnią, a co! :):):)
   Wszystkiego naj Marzenia!

   Usuń
 2. Proszę Cię nigdy nie przestawaj pisać ! Twoje posty są rewelacyjne!!! :) Najlepszego na 2014 :) Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, urlopu od pisania na razie nie planuję :) a już zwłaszcza po takiej prośbie :)
   Dziękuję Aniu

   Usuń
 3. Ale u Was wesoło :) niech tak będzie cały rok :) i pisz codziennie a nawet dwa razy dziennie bo wprawia mnie (i zapewne nie tylko) to w rewelacyjny humor :) nawet moja nie blogująca mama do Ciebie zagląda bo lubi czytać te historie :) pozdrawiam i dużo zdrowia dla całej rodzinki
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ukłony niskie dla mamy zatem! I dla Ciebie mruweczko!
   Dwa razy dziennie pisać nie dam rady, choć rada bym Cię ucieszyć :):)

   Usuń
 4. Mój pragmatyczny umysł nie był w stanie powstrzymać się wczoraj i dzisiaj przed podsumowaniami i ocenami minionego roku. I tak wspominając wszystkie dobrodziejstwa 2013 pomyślałam o Jareckiej. Dzięki, Jarecka, za regularne uchylanie drzwi Deszczowego Domu, za sączące się z niego pokłady dobrej energii, za poprawianie humoru i wreszcie za zmuszanie do myślenia i zastanawiania się nad sobą:) Już się cieszę na kolejne odcinki Jareckiej i Deszczowego Domu! Noworoczne uściski, Ola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakaś pragmatyczna nanocząstka mnie też zrobiła bilans. Ale że DD znalazł się w Twoim- jestem w szoku i bardzo mi to schlebia.
   Dziękuję, takie słowa to jął botoks! :*

   Usuń
 5. Uścisków moc i pomyślności w Deszczowym Domu na rok nowy.. :) Niby tylko sąsiedzi wpadli z życzeniami i niby tylko domowe przyjęcie, ale czytałam z wypiekami na twarzy i " suszylam zęby" do telefonu. I pozostał mi po lekturze wyrzut sumienia, że moje dresy nie zacerowane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następna leje miód na me serce! :)
   Gosiu, nie ma dla mnie ciekawszej materii niż codzienność! Nieustające źródło zachwytu i inspiracji!
   A dresami sobie głowy nie zawracaj- żeby nie Sylwester, dalej bym chodziła z dziurami na tyłku i kolanach :)

   Usuń
 6. Szczęśliwego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja to sobie życzę na Nowy Rok jak najwięcej Twoich wpisów. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Ze swojej strony zrobię wszystko co w mojej mocy ;)

   Usuń
 8. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)

  A sama sobie życzę podobnie jak Dragonfly wyżej napisała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja Ci napiszę to co Dragonfly powyżej ale wiesz jak jest- człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi ;)

   Usuń
 9. Wszystkiego naj dla całego Deszczowego Domu i jego mieszkańców (plus dla Trzech Mędrców i ich rodzin:)
  od całego Mamelkowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolisz, że zataję te życzenia przed Mędrcami ;D
   Zachłanna jestem i zachowam je dla siebie, dziękuję :)

   Usuń
 10. Życzę sobie, Jarecka, cobyś w 2014 książkę napisała... a na pierwszej stronie dedykacja dla moi... że jaa tą niby inspiracją była i przyczynkiem twej światowej kariery się stała... ;D
  i jeszcze życzę sobie sąsiadów...
  wam Jareccy życzymy dalej tej radości i pogody serduchów... :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby się tak zdarzyło, że bym książkę wydała, to napiszę Ci na pierwszej stronie co tam będziesz chciała ;)))
   Dobrzy sąsiedzi nie są źli, życzę CI najlepszych
   I dziękuję za życzenia!

   Usuń
 11. No menu sylwestrowe u Jareckich jakby luksusowe :)
  P.S. kiedy mała Sylwia mieszkała w siedemnastopiętrowym molochu uwielbiała jak się sąsiedzi z rodzinami na konklawe na piętrze zbierali i radzili, a to w sprawie cieknącego korytarzowego kaloryfera, a to żeby w ping-ponga zagrać. Radzili godzinami, jak na konklawe przystało. Ludzi było mnogo, bo 7 lokali, a jeszcze trafili się czasami wędrowcy zgarnięci ze schodów. W efekcie tego radzenia, to i SPEC koło północy przyjeżdżał i inne formacje. To były czasy :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ... a i się rozgadałam, a życzyć pieniędzy i jeszcze raz pieniędzy w Nowym Roku Jareckim chciałam!!!! bo wszystko inne to takie oklepane, więc nie życzę :) bo jest!

   Usuń
  2. Sylwia, trafiłaś w punkt z życzeniami :)))
   Tak, kiedyś w blokach sąsiedzi się przyjaźnili, dziś to chyba rzadkie, a szkoda (w tym miejscu zanućmy w duecie: "jak dobrze mieć sąsiada..")

   Usuń
 12. Jak zwykle świetny tekst, opisy ludzi jakimi operujesz doprowadzają mnie do łez
  (ze śmiechu!) i zawsze zastanawiam się jak ja bym wypadła w oczach Jareckiej, tzn jaki przydomek by mi przypadł hehehe? Dużo dobrego w nowym roku !!!!!! Pozdrawiam z ogromnym uśmiechem . Ola ze swojego świata .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, któż odgadnie ścieżki skojarzeń Jareckiej! :):):)
   Przyznam,,że drżę na myśl, że sąsiedzi dowiedzą się o DD, poczytają i poczują się dotknięci... A przecież ludzi których nie lubię w ogóle do Deszczowego Świata nie wpuszczam...

   Usuń
 13. Zaiste, coz za luksusowe menu w DD:)
  U nas byla salatka jarzynowa (tradycyjna, polska;) i wino musujace z Niemiec;)
  A kolednicy tez zastukali, a jakze:)
  Dobrego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mniam, sałatka jarzynowa! Objadałam się w Święta nie bacząc na groszek w składzie i Piątek zniósł to doskonale :)
   Sama miałam pomysł żeby pójść z rodziną po kolędzie do sąsiadów ale po szkolno przedszkolnych imprezach grudniowych już mi się nie chciało szykować kostiumów... A na przyszły rok Jezusek już nam wyrośnie ;)

   Usuń
 14. O to u Was na bogato było:-) i w menu i w towarzystwo. Niech Wam się dobrze dzieje w tym nowym roku.

  OdpowiedzUsuń
 15. Udanego 2014 ! A że u Jareckiej wszystko udane, to się spełni.
  Sylwester my udany mieli, trochę za sprawą Jareckiej, choć Jarecka nic a nic o tym nie wie. Bo jak to Jarecka napisała, ze codzienność dla niej najlepszą inspiracją, postanowiliśmy nie szukać daleko, zostać w domu dzieci znajome ugościć i w ten o to sposób spędziliśmy jednego z najlepszych Sylwestrów. Co do sąsiadów to przeżyli bo choć darliśmy się w niebogłosy, znaczy się dobrzy są:-). Poraziła mnie tylko niefrasobliwość odpalających race. I był to jedyny punkt programu , który skłonił mnie do morderczych myśli :-)
  Dobrze, że Jarecka pisanie kontynuować będzie.
  Pozdrawiam AA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brr, ja się bardzo boję fajerwerków. Lubię oglądać z daleka. Okna mojego domu rodzinnego wychodziły na stadion i przy różnym imprezom, które się tam odbywały towarzyszyły zawsze pokazy fajerwerków. To była miejscówka, to były widoki!
   To huczna impreza była, jak się darliście w niebogłosy! :)
   Dobrego Roku!

   Usuń
 16. Tobie także wszystkiego dobrego w Nowym 2014 roku :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...